Dlaczego wypełnienia wypadają?
Skąd bierze się potrzeba leczenia tego samego zęba?
Dotyczy to w szczególności zębów mlecznych. Rodzice są często przekonani, że ich dziecko współpracowało z lekarzem lekarzem, a lekarz mówi, że nie udało mu się wyleczyć zęba tak jak by chciał.
Pojęcie współpracy jest różne dla rodziców i dla dentysty. Dla rodzica oznacza to, że dziecko nie płakało i siedziało na fotelu. Dla lekarza, że nie ruszało głową i językiem oraz trzymało otwartą buzię w kluczowych dla zabiegu momentach. Prawidłowe leczenie jest bardzo wymagające. Trzeba opracować ubytek - gdzie ząb ma wymiar do 8 mm, a ubytek od 1 do kilku mm. Potem trzeba ocenić stan dna ubytku, wypłukać, założyć formówkę obejmującą szczelnie cały ubytek, odkazić, osuszyć, posmarować, wypełnić i opracować wypełnienie. Od momentu wypłukania nie może być śliny w ubytku. Odrębną kategorię stanowią zęby z głęboką próchnicą, gdzie łatwo rozwija się zapalenie miazgi zęba.
Odpowiedzialność za leczenie ponosi lekarz, ale warunki do leczenia stawia pacjent. Wszytko jest kwestią komunikacji między lekarzem, a pacjentem. Aby uniknąć rozczarowań warto jasno określić możliwości leczenia u danego dziecka. Czasem lepiej przeczekać z często zakładanymi opatrunkami, a czasem lepiej wyleczyć raz a dobrze w narkozie.
Na szczęście najczęściej udaje się przeprowadzić skuteczne leczenie stosując tzw. "dobre podejście do pacjenta".